Põranda paigaldus tundub maja ehitamise või korteri renoveerimise juures esmapilgul lihtsam, kui ta seda tegelikkuses on. Põrand on üks aktiivselt kasutatavam osa eluruumides, mistõttu peab ta tekitama igapäevaselt positiivseid emotsioone ja kindlasti ei tohi astudes tunduda, et midagi on valesti läinud. Õnneks on ka põranda maailmas olemas mõned lihtsad põhimõtted, mida järgides võib kindel olla, et tulemus on selline nagu peab. Alljärgnevalt toome välja olulisemad punktid, et põranda paigaldus õnnestuks esimesel korral. Meie usume, et korralik ettevalmistus tagab kvaliteetse tulemuse! 

 

parketi paigaldus parketi paigaldus parketi paigaldus

 

Enne parketi paigaldust on soovitav jälgida teatud nõudeid aluspõrandale ja põrandamaterjalile, et tagada valmis põranda kvaliteet ning pikk eluiga!

1. Parketi paigalduseks on kehtestatud aluspõranda tolerants +/- 2mm ja seda 2 meetrise latiga mõõtmisel.

Aga miks ei tohi see olla rohkem kui +/-2mm?

Kui hälve on suurem või väiksem, kui +/-2mm hakkavad lauad omavahel liikuma ja põrand võib hakata tulevikus krigisema. Lisaks tekivad põrandasse praod, mis võib viia ka laudade vaheliste ühenduste purunemiseni.

Lahendus: Betoon aluspõrand peab olema normi piires. Kui ta seda ei ole, tuleb, kas tasandada seguga või muhud maha lihvida.

Aluspõranda ehituse kohta loe lähemalt siit!

2. Parketi paigalduseks sobiv suhteline õhuniiskus ruumis on 40-60%.

Miks on nii oluline, et õhuniiskus ei tohiks olla rohkem kui 60% ega vähem kui 40%?

Puidu näol on tegemist naturaalse materjaliga, mis on väga vastuvõtlik õhuniiskuse kõikumisele. Liiga madal niiskus kuivatab materjali kokku ja tekivad praod. Halvimal juhul tõmbab materjal ennast aluspõranda küljest lahti. Liiga kõrge niiskusega võib parkett paisuda, punduda ning mädaneda. 

Lahendus: Niiskuse mõõtjaga tuleks mõõta mitme päeva keskmine niiskusprotsent, et saada võimalikult reaalset olukorda kirjeldav tulemus. Ideaalis võiks õhuniiskus olla stabiilne aastaringselt, et tagada põranda hea tervis ja võimalikult pikk eluiga!

3. Enne paigaldust peaks parketti hoiustama kinnistes pakkides, paigaldatavas ruumis, minimaalselt 48h, ideaalis kuni nädal!

Miks?
See on vajalik, et põranda materjal saaks harjuda ruumi temperatuuriga ehk aklimatiseeruda. Pakid avatakse järjest paigaldamise käigus, et vältida materjali deformeerumist kiire kuivamise tulemusena.

4. Põrandamaterjal tuleks enne paigaldamist nö. segamini sorteerida.

Miks mitte otse pakist, nii on ju palju mugavam?
Puidu naturaalsest olemusest tulenevalt ei ole tegu ühes toonis materjaliga – tooni variatsioonid võivad kohati olla päris tugevad. Paigaldades on oluline, et ühte tuppa ei satuks ainult heledamad ning teise ainult tumedamad lauad, sest hiljem mõjutab see visuaali väga oluliselt. Seetõttu tulekski lauad nö. segi ajada, et ühte ruumi saaks nii tumedat kui ka heledat lauda. Lauad, mis üldse ei sobi, võib tõsta eraldi ja hiljem paigaldada, näiteks, kas mööbli alla või saagida algusteks ja lõppudeks.

5. Parketi paigalduse suund

Kas sellisele asjale peab tõesti tähelepanu pöörama või on siin mingi konkreetne standard?
Parketi paigalduse suund pannakse paika mõõtmise tulemusena. Võimaluse korral akna suunas, jagatud nii, et kahelt poolt lõppeb võrdselt. Aga on ka teisi võimalusi, nt diagonaalis. Paigalduse suund sõltub suurel määral ruumi eripäradest. Selle otsustamisel tuleks aluseks võtta see, et paigaldatud põrand mõjuks hästi ning tooks välja ruumi parimad omadused. Suuna valiku määrab ka materjali valik – kalasaba põrandada tahavad tihti peale diagonaalis maha minna ja seda lihtsalt sellepärast, et nii jääb tulemus kenam.

 

Kuigi põranda paigaldusega saaks lõpuks hakkama igaüks, tuleks teha realistlik otsus, kas on mõistlik hakata ise pusima ja protsessi selgeks õppima või on parima tulemuse nimel tark kasutada spetsialistide abi. Olenemata, mida otsustad teha, on põhitõdesid alati hea teada, et oleks just sulle sobivat spetsialisti lihtsam valida!