Põrandamaterjali valimine oma uude koju võib esmapilgul tunduda vaid mõne minuti töö, siis aga selgub, et see ei lähe sugugi nii libedalt kui loodetud. Valikul tegemisel mängivad rolli nii mõnedki olulised faktorid, millele tähelepanu pöörates võid sa kindel olla, et ei eksi oma valikus! Juba materjali tüübi üle otsustamine võtab omajagu aega, et välja selgitada enda vajadustele kõige sobilikum.

Põrandamaterjalidel on erinevad omadused, mille järgi hinnatakse nende kvaliteeti ja vastupidavust. Alljärgnevalt toome välja meie arvates olilisemad neist, et aidata teha sul õigeid valikuid esimesel korral.

1. Parketi alumine kiht – silmaga seda ju ei näe, on see siis üldse oluline?

Alumiseks kihiks nimetatakse parketi seda osa, mille peale on liimitud puidukiht – tamm, saar,  väärispuit jne. Põhjus, miks seda oluliseks ei peeta, peitub tihti arvamuses, et see mida silmaga näha ei ole, ei ole ka väga oluline. Tegelikkuses tagavad just alumised kihid materjali tugevuse ja vastupidavuse. Loomulikult sõltub sellest ka parketi hind – mida tugevamast ja kvaliteetsemast materjalist on alumine kiht, seda kallim on parkett. Kõige stabiilsem ja vastupidavam on vineer, sellest järgmine on muud laadi odavam puit. Kõige tõenäolisemalt võib n-ö järgi andma hakata parkett, mis on ülesehitatud saepurust või papist aluse peale. Seega üheks oluliseks punktiks on uurida, millise aluskihiga on tegu.

2. Tehases lõppviimistletud parkett tundub mugavam ja odavam valik – aga kas ka parim valik?

Jah, kindlasti on see väga mugav valik, et klient valib tooni ning tehases siis see kas õlitatakse või lakitakse ja kliendile tarnitakse juba lõppviimistletud parkett. Tundub ju lihtne, et ainult paigaldus veel  ja põrand paigas.  Kõige suurem murekoht on siin see, et kohtparanduste tegemise võimalus praktiliselt puudub! See tähendab seda, et kui põrand peaks muude tööde või elukäigus kannatada saama, siis paranduste tegemine on ilmselt võimatu ilma tervet põrandat üle lihvimata. Lõpuks on nii ajaline kui ka rahaline kulu tunduvalt suurem, kui seda oleks  viimistlemata parketiga. Viimistlemata materjal lihvitakse ja õlitatatakse kohapeal peale paigaldust. See annab kliendile võimaluse valida tooni tema enda interjööris ja Rubio Monocoat õlide puhul, kas kohtparanduse võimaluse, kui peaks midagi juhtuma. Teiseks jääb alati  küsimus tehases viimistletud materjali puhul, et kas puidu peale on saanud piisavalt viimistlusvahendit – kas peale kantud õli kiht on piisav kaitsmaks põrandat plekkide ja kulumise eest. Meie soovitame tehases viimistletud põrandale alati peale paigaldust teha lisaõlituse.

3. Parketi valikul on oluline, millisesse ruumi ta paigaldatakse ja kes seda kasutama hakkab!

Erinevatesse ruumidesse sobivad erineva iseloomuga põrandamaterjalid. Näiteks ei ole tamm  parim valik vannituppa! Vannituppa sobib näiteks Teak parkett, kuna  Teakil on kõrge õlisisaldus ja see muudab materjali niiskuskindlaks. Tiikpuu talub ka väga hästi kuumust ja temperatuurikõikumisi, mistõttu on sobilik ka saunas kasutamiseks. Suure käidavusega pindadele soovitame paigaldada näiteks kivi-plastik komposiidi (SPC), mis on väga vastupidav ning kergesti hooldatav. Samas näeb välja nagu puitpõrand. Eramajja või korterisse soovitame laud-, liist- või kalasaba parketti – puit on soe ja jätab hubase mulje! Puidul on omadus õhus olev soojus endasse lasta ja seetõttu tundub puitpõrand jala all soe, ka ilma põrandakütteta elamises.

4. Lihvimiskordade arvul, mida materjal võimaldab, on otsene seos parketi elueaga!

Sama oluline nagu on parketi alumise kihi materjal, on ka parketi pealmise kihi puidu paksus. Sellest sõltub, kui mitu korda saab seda sama parketti veel lihvida, enne kui tuleb põrand välja vahetada. Üldine reegel on, et puitu kulub umbes 1 mm ühe lihvimise korraga.

Kõige lühema elueaga ja ka kõige odavam on spoonparkett. See on n-ö ühekordne materjal, mida ei ole peale paigaldamist enam võimalik lihvida. Sellest hoolimata nimetatakse seda naturaalseks parketiks, olles oma loomult kaetud 0,6mm-0,7mm väärispuidukihiga, mis on paberi kujul  alusmaterjali peale kleebitud ja lihvimist see üle ei ela. Lihvida saab mitmeid kordi nii mitmekihilist parketti kui ka massiivpõrandalauda. Valikul tuleks lähtuda sellest, kuhu parketti otsitakse. Kui otsitakse parketti enda isiklikku pikaajalisse koju, siis võiks kaaluda paksemat pealiskihti, mida saab korduvalt värskendada, hooldada ning vajadusel ka lihvida! Samas lisab põrandale eluiga, ka õigesti valitud viimistlus vahend. Näiteks saab Rubio Monocoati õlidega õlitatud põrandat õige hoolduse juures kasutada lihvimisvabalt määramata aja. Reeglina piisabki õige soobiga pesemisest ja õigel ajal hooldusõlituse tegemisest.

5. Spetsialisti poole pöördu pigem varem hiljem!

Põranda puhul soovitame eelistada projektipõhist lähenemist – võtta ühel pakkujalt ideest kuni viimistluseni pakett! Kui eelnevad punktid sind siiski piisavalt ei aidanud ning sa ei tunne end ikka veel enesekindlalt, siis ära heida meelt! Tegelikult olidki need pigem informeerivad ja boonusena ehk ka veidikene abistavad. Meie soovitame kasutada spetsialisti abi ja seda juba varajases põranda planeerimise faasis. Hea spetsialist tuleb vaatab su põranda üle, aitab leida sulle sobivaima parketi ja soovi korral ka paigaldab selle, arvestades nii sinu põranda eripärasid kui ka kasutusala. See annab kliendile garantii, et tema põranda on paigaldanud professionaal ja iga mure või küsimuse korral võib julgelt tööde teostaja poole pöörduda!