Oled jõudnud hetke, kus tuleb otsustada, millega viimistleda oma töötasapinda, põrandat või muud puitpinda?
Kas valida õli, õlivaha või lakk? Milliste kriteeriumite järgi õige valik teha?

Gary Snider on kuulus ameerika luuletaja, esseist, looduskaitsja ja süvaökoloogia pooldaja, kes on öelnud:

„Nature is not a place to visit, it is home“.

Enam ei pea selleks loodusesse minema, et saaks tunda ennast kodus. Õigete puidukaitse- ja viimistlusvahenditega ning korraliku hooldusega on tükike loodust Sinu kodus!

Kuna ka FineFloors Põrandasalong hindab puitu ja selle loomulikku väljanägemist, siis viimistlemisel eelistame alati õlitamist, kuna nii jäävad kaunid puidumustrid pinnal mängima ja puit saab hingata.

Mis on siis õlitamise eelised lakkimise ees?

Warm floor

Õlitatud põrand on jala all tunduvalt soojem

Põranda õlitamine jätab puidule alles tema soojuse ja naturaalsuse. Seda tänu sellele, et õlitades ei teki puidule soojuse imendumist takistavat kihti. Põranda lakkimisel tekib puidule niiöelda kilejas kiht, mis takistab soojuse imendumist puitu, seega ei ole lakitud pind jala all soe ega naturaalne.

Kohtparanduste tegemine on palju kergem

Lakitud põranda vigastamisel tuleb arvestada suure ja aeganõudva põranda restaureerimisega. Kuna lakile ei saa teostada kohtparandusi, tuleb kogu lakitud pind eelnevalt lihvida ja seejärel uuesti lakkida. Õlitatud põrandal piisab kahjustunud koha lihvimisest ja uuesti õlitamisest. Ülekatmise ega alustamise jälgi ei jää.

Keskkonnasõbralikkus on suurem

Enamus lakke sisaldavad lahusteid või muid ohtlikke aineid, mis laki kuivades õhus lendlema hakkavad. Sellised ained võivad tekitada allergiaid või hingamisraskusi.

Õli ja õlivaha plussid/miinused?

Mõlemal on suureks plussiks see, et puit ei kaota oma loomulikku välimust. Puidusüü jääb kenasti näha ning pind ei tundu võlts. Samuti nii õli kui ka vaha ei jäta tugevat kattekihti ning on jala all soe.
Miinustena saab välja tuua selle, et mõlemad vajaksid tekkinud plekkide korral kohest tegutsemist. Kui plekid jäävad liiga kauaks õlitatud/õlivahatatud pinnale seisma, siis lõpuks nad imbuvad puidu sisse ja siis on neid sealt juba oluliselt raskem kätte saada.

FineFloors tegeleb igapäevaselt puidu viimistlemisega ja kasutab selleks Rubio Monocoat puiduõlisid. Rubio Monocoat puiduõli näol on tegemist vaha baasil taimepõhise õliga. Õli eeliseks on see, et ta reageerib kokkupuutel puidu esimeste osakestega ning piisab ainult ühest kihist. Mis tähendab, et puidule ei jää kilejat kihti. Rubio Monocoat puiduõli kantakse peale ainult 1 kiht ja sellest piisab täiesti, et puit saaks sobiva tooni ja vastupidava kaitse. Seega aja- ja õlikulu on väike, 1L-ga saab õlitada 30-50m2.

Õlivaha on aga üldiselt linaseemneõli baasil ja sisaldab erinevaid looduslikke vahasid (mesilasvaha, kandelilla vaha, karnauba vaha jne). Õlivaha kantakse peale mitu kihti. Tooni intensiivistamiseks võid kanda peale rohkem kihte. Õlivaha puhul tasub tähele panna asjaolu, et puidu peale kantud kihid võivad hakata palju käidavates kohtades maha kuluma ja võivad tekkida nn. käigurajad. Paljud õlivahad sobivad kandmiseks ka teise õli peale. 
Seega üks viimistlusvahend sisaldab rohkem õli ja teine rohkem vaha, kuigi mõlemas on esindatud nii vaha kui ka õli. 

Kui Sa pole endiselt suutnud otsusele jõuda, siis vaata seda videot, mis võrdleb laki, õlivaha ja  Rubio Monocoat puiduõli tehnoloogiat.

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our Privacy Policy.
I Accept