Põrandat valides oleme sageli mitmesuguste vastamata küsimuste ees. Milline mulle sobib? Mis materjalist see olema peaks? Mis see kõik maksab? Tegelikkuses ei ole see aga sugugi nii keeruline ja tihti on saab eestlase armastus naturaalsuse ning loodusläheduse vastu võitu ja otsustatakse ikka puitpõranda kasuks . On see olnud ju meie esmane valik juba aasta sadu! Vaatame alljärgnevalt viite enam levinud müüti puitpõrandate kohta ja püüame aru saada kas need ka tõele vastavad või on lihtsalt rahvasuus levinud jutud.

1. Puitpõrandad on kallid.

Puitpõrandat soetades tuleb küll esialgu arvestada suurema summa rahaga, kuid pikas perspektiivis tasub see ost end kindlasti ära. Mittenaturaalsed põrandamaterjalid peavad vastu kordades vähem, kui puitpõrand. Kvaliteetselt paigaldatud puitpõranda eluiga võib-olla isegi kuni mitusada aastat, erinevalt teistest põrandamaterjalidest, mis peavad vastu 5-20 aastat. Puitpõrand on tark investeering ning õige kasutamise ja hoolduse korral„teenib“ see Teid terve elu ja mõned elud veel pealegi!

2. Puitpõrandad ei sobi koju, kus on lapsed ja lemmikloomad.

Kindlasti võiks eelistada puidust põrandat nii looma kui ka lapse olemasolu korral. Puitpõrandad kannatavad välja lemmikloomade küüned ja erinevad vedelikud, mis võivad põrandale sattuda.  Samuti on oluline, et lapsel oleks soe ning mugav põrandal toimetada. Et leida enda elustiiliga sobiv põrand, on kasutusele võetud Janka meetod ja Brinelli meetod. Mida intensiivsem on põranda kasutus, seda tugevam tuleks valida puit. Head valikud siin on tamm, saar ja näiteks lehis.  Lõpliku otsuse tegemiseks külastage Põrandasalongi ja paluge spesialistil endale kõik lahti seletada.

3. Puitpõrandaid on raske korras hoida ning neid on keeruline hooldada.

Puitpõrandat on igapäevaselt väga lihtne hooldada. Piisab tolmuimejast, seebist ja veest. Samuti aitavad põrandal värske ja kaunina välja näha põrandaõlid, mis kaitsevad puitu ning säilitavad kodusoojuse. Puiduõlid aitavad libisemise vastu, erinevalt lakist aga siinkohal tuleks teha teadlik valik, kuna õlivahad võivad samuti põranda ja trepid libedaks teha. Õlitatud pinna pesemine põrandaseebiga võib tõsisema hoolduse vajadust mitme aasta jagu edasi lükata. Samas on õliga viimistletud puitpõrandat väga lihtne värskendada hooldusõlituse abil. Viimasega saab inimene vabalt ka ise hakkama aga soovi korral saab ka vastavat teenust osta põrandafirma käest.

4.Puitpõrandale tekivad kergelt kriimud ja jäljed.

Ajapikku kuluvad kõik põrandamaterjalid. Puitpõrand on tegelikult ainuke materjal, mida on võimalik täielikult taastada, et see näeks välja nagu uus. Enamus kriimud ja jäljed, mis puitpinnal on, tekivad lõppviimistlusele -seega puit ise jääb praktiliselt kahjustamata. Viimistluseks tuleks valida selline puiduõli, millele saab vajadusel ka kohtparandust teha. Kui puit on saanud sügavamalt kahjustada, siis piisab lihvimisest ja uuesti õlitamisest, et põrand näeks välja värske. Kriimude ja jälgede teket saab teadlikult ka ennetada, paigaldades toolijalgade alla vildid, vältida kontsadega kõndimist põrandal, lõigata regulaarselt lemmiklooma küüsi ning koristada tekkinud plekk kohe ära ja seda kindlasti õige vahendiga. Enamasti sobivad puiduõlile pH-neutraalsed vahendid.

5. Puitpõrand ei sobi märgadesse ja niisketesse ruumidesse

Tegelikult sobib küll, kõik sõltub puidutüübist. Kindlasti ei peaks vannituppa paigaldama pehmet puitu nagu kuusk või mänd. Samas on väga stiilne ja oma omadustelt sobiv puit vannituppa Teak, kuna ta on kõrge õlisisaldusega, mis muudab ta niiskuskindlaks. Samuti sobib Teak oma kõrge kuumuse taluvuse tõttu saunaruumi. Niisketes ruumides on kindlasti ka oluline jälgida, millise lõppviimistluse kasuks otsustada. Puiduõli peaks samuti taluma niiskust ja olema sobilik veega kokkupuuteks.

Seega, kui sa hindad kvaliteeti ja puidu naturaalsust, siis on puitpõrand selle jaoks kindlasti õige valik, tuleb lihtsalt õige kasutamine endale juba algusest peale selgeks teha! Selliselt toimides kindlustad pikaelueaga kauni põranda, mis pakub puhast rõõmu igal sammul 🙂