Igapäevaselt puidu viimistlusega tegeledes tundub meile puidu õlitamine väga lihtsa tööna. Aga siiski tuleb tõdeda, et kõige küsitum küsimus on just see, kuidas siis ikkagi õigesti Rubio Monocoat õlidega õlitada? Milliseid töövõtteid kasutada? Olgu selleks pinnaks siis põrand, trepp, mööbel või töötasapind. Milliseid töövahendeid kasutada erinevate pindade viimistlemisel? Kas ma saan selle tööga ise hakkama või vajan professionaali abi? Selgitame lahti, kuidas siis ikkagi kasutada Rubio Monocoat puiduõli.

Puitpinna ettevalmistus

Selleks, et puidu lõppviimistlus püsiks võimalikult kaua oma esialgsel kujul, vajavad pinnad korralikku ettevalmistust. Kvaliteetse lõppviimistluse aluseks on lihvimise kvaliteet. Pind peab olema ilma lihvimisvigadeta – kõik vead, kraapsud ja “lihvimiskaared”  tulevad õlitamise käigus esile. Kõige paremini toovad kraapsud välja pruunid toonid. Heledamad ja naturaalsemad toonid pigem peidavad lihvimisvigu. Kvaliteetne lihvimine tähendabki seda, et ei esine lihvimisvigu, pind on sile ja ühtlane. Kindlasti tuleb eemaldada pindadelt ka lihvimistolm. Selleks pestakse pinnad peale lihvimist ning enne õlitamist niiske lapiga puhtaks ja lastakse kuivada. Veega pesemise eelis on ka see, et õli toon jääb intensiivsem, kui ilma veeta.

Töövahendid

Käsitsi svamm või poleerimispadi (scrubby set – käepide + poleerimispadi  beež/valge)puuvillane rätik.
Masinaga – õlitamismasin, lihvimismasin, beež ja valge poleerimispadi, puuvillane rätik.
Kõik töövahendid, mis on õliga kokku puutunud, tuleb enne ära viskamist veega märjaks teha, isesüttimise oht!

Tööprotsess – Rubio Monocoat Oil+2C

  1. Sega õli korralikult läbi, et pigment seguneks ja toon jääks õige. Kasuta segamiseks puust pulka, ainult purgi raputamisest ei piisa.
  2. Võta anum/nõu, kus saad segada omavahel õli ja kinniti. Kinniti puhul on oluline jälgida kahte asja – õli ja kinniti suhe on 1:3 (kui õli võetakse 1l, siis kinnitit 300ml). Väga oluline on segada kinniti ja õli läbi ning korrata tööprotsessi käigus õli ja kinniti segamist, sest ajapikku kinniti võib vajuda anuma põhja. Kokku segada ainult nii suur kogus, kui kohe ära kasutate! Õli ja kinniti segu kivistub järgmiseks päevaks ning muutub seejärel kasutuskõlbmatuks.

1,3L = 50-70m2

350ml = kuni 15m2

100ml = kuni 3m2

20ml = kuni 1m2

  1. Käsitsi peale kandmine – väiksed pinnad nagu mööbel, põrandaliistud ja töötasapinnad – vala õli puidu pinnale ja seejärel kanna svammiga laiali nii, et kogu puidu pind saaks õliga kokku. Seejärel võta beež poleerimispadi ja poleeri pinda läbi õli. Beež poleerimispadi eemaldab ka veega ülestõusnud puidukiu ning muudab pinna uuesti siledaks. Üleliigne õli pühi kuiva puuvillase lapiga ära. Lase pinnal 24h kuivada.
  2. Käsitsi peale kandes – suured pinnad – uksed, trepid, mööbel – vala õli puidu pinnale ja seejärel kanna beeži poleerimispadjaga (scrubby set – käepide + beež padi)  laiali, nii, et kogu puidu pind saaks õliga kokku. Seejärel võta valge poleerimispadi (scrubby  set – käepide + valge padi) ja hõõru õli sisse. Kõik üleliigne õli pühi kuiva puuvillase lapiga ära. Lase pinnal 24h kuivada.
  3. Masinaga õlitamine – põrand – algatuseks pese põrand veega, lase kuivada. Siis võta õlitamismasin ja aseta alla beež poleertald. Poleeri põrand kuivalt üle. Puhasta tolmuimejaga tekkinud tolm ja lahtised puidukiud. Seejärel õlita käsitsi kuni 1 m2 suurune ala. Järgmiseks võta kasutusele õlitamismasin ning aseta selle alla valge poleerimispadi. Nüüd vala õli ringikujuliselt (õlitamismasina talla suuruselt) maha ja aseta masin selle peale. Alusta õli laiali kandmist masinaga. Kui poleermispadi hakkab kuivaks jääma vala õli põrandale juurde. Jälgi, et valad õli alati juba õlitatud osa peale. Oluline on põrandat mitte kuivalt poleerida! Seejärel vaheta valge poleerimispadi beeži poleerimispadja vastu ja poleeri põrand masinaga üle. Kuivata seinaääred käsitsi puuvillase rätikuga. Seejärel aseta kuiv puuvillane rätik masina alla, et ära kuivatada üleliigne õli ülejäänud põrandalt. Lase 24h kuivada.

Suurte pragude või faaside korral kasuta pintslit!

Hooldusõlitus – Rubio Monocoat Universal Maintenance Oil


Põranda hooldus saab alguse põhjalikust hoolduspesust, mida teostatakse õlitamismasinaga. Pesuainena kasutatakse toodet Rubio Monocoat Soap. Põhjalik hoolduspesu on oluline selleks, et saada kätte kogu mustus puidu ja selle pooride seest. Kui põrandapind on pestud, kuivatatakse see vett imeva tolmuimejaga ja poleeritakse üle, et pind oleks võimalikult kuiv. Hoolduse tegemiseks kasutame Rubio Monocoat hooldusõli Universal Maintenance Oil. Tegu on universaalse hooldusõliga, mida kasutatakse puitpindade kaitseks ja värskendamiseks. See sobib kasutamiseks ka nende pindade hooldamiseks, mille viimistlemiseks ei ole kasutatud Rubio Monocoat õli. Lisaks sobib see ka lakitud pindade hooldamiseks, mille kattekiht on hakanud pragunema. Rubio Monocoat hooldusõli kulu on minimaalne – 0,5 liitriga saab õlitada ca 75-100m2, sõltuvalt puidu tüübist ja selle ettevalmistamise viisist. RMC Universal Maintenance Oil hooldusõli on saada viies eritoonis: Pure, White, Grey, Brown ja Black. Tänu sellele saab musta värvi viimistlusega põranda ka hooldada musta värvi hooldusõliga. Tooniga õli tasub valida siis, kui põrandasse on tekkinud kraapsud ja puit on välja tulnud õli alt – siis aitab tume õli tumedas põrandas need n-ö peita.

0,5L = 75-100m2

100ml = 15-20m2

  • Õliga põranda katmiseks kasutatakse poleerimismasinat, millega on õli kandmine põrandale põhjalikum. Õli peale kandmiseks kasutatakse valget poleerimistalda. Peale põranda õlitamist lastakse õlil puiduga 5-10 minutit reageerida ja seejärel eemaldatakse üleliigne õli poleerimismasinaga, kasutades puuvillast rätikut ning poleeritakse valge poleerpadjaga üle.
  • Kui aga on vaba aega ja tegutsemissoov, on võimalik kõike eelräägitut ka kodus oma vahenditega käsitsi teostada. Kodustes tingimustes hooldusõlitamist teostades on soovituslik pesta põrandat tootega RMC Soap, kasutades selle jaoks kahte eraldi veeämbrit – ühes ämbris seebivesi, teises puhas vesi. Kui põrand on korralikult pestud, tuleb lasta sellel kuivada.Kui teostate hooldust käsitsi, kandke õli põrandale puuvillase riidelapiga. Korraga on soovituslik töödelda 2-4m2 suurust ala. Kõik pinnad tuleb 15 minuti jooksul kuiva, ebemevaba lapiga üleliigsest õlist puhastada. Hooldatud põrand on kuiv ja kasutusvalmis umbes 24 tunni möödudes.
  • Hooldusõlituse vajadus oleneb aga sellest, kui suur on konkreetse puitpõranda kasutuskoormus. Esimene märk hooldusõlituse vajadusest on tavaliselt see, et põranda pesemise ajal tekib tunne nagu mopp ei liigu enam nii kergest mööda põrandat kui tavaliselt. See näitab, et pind hakkab kuivaks jääma ja vajaks lisa õlikihti.
    Parim ja odavaim puitpõrandat hooldusvahend sinu õlitatud põrandale on Rubio Monocoat Soap. Lisades paar korda kuus RMC Soap hooldusseepi põrandapesuvette võite kindel olla, et teie põrand on jooksvalt hooldatud ja püsib kaua kaunina.

Kui sul on küsimus, kas Sinu puitu annab viimistleda Rubio Monocoat puiduõliga, siis esita päring siin!